Tytuł aktu:
[KORONAWIRUS] Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (130)
Dlaczego akt jest ważny dla branży?
Może mieć znaczenie dla przedsiębiorców, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji ekonomicznej w związku z ograniczeniami spowodowanymi COVID-19
Zakres przedmiotowy aktu:
system oświaty, swoboda działalności gospodarczej
Kod aktu:
Druk nr 704
Data publikacji:
2020-10-26
Rodzaj aktu:
ustawa
Czy akt jest nowy?
nowelizacja
Odnośniki:
https://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/PrzebiegProc.xsp?nr=704
Krótki opis charakteru projektu, kontekstu, przewidywanego procesu legislacyjnego, znaczenia dla sektora i poziomu zaangażowania w ramach monitoringu, prognoza skutków:
Zgłoszony przez posłów Prawa i Sprawiedliwości projekt nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych ma na celu dostosowanie jej przepisów do obecnej sytuacji epidemicznej w Polsce, to jest wobec tzw. drugiej fali pandemii COVID-19, w związku z którą wprowadza się kolejne restrykcje i ograniczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej.
Projekt zakłada wydłużenie do czerwca 2021 r. udzielania następujących świadczeń pomocowych:
- świadczenia na rzecz ochrony miejsc pracy (art. 15g ustawy) – dofinansowanie wynagrodzenia pracowników objętych przestojem ekonomicznym albo obniżonym wymiarem czasu pracy w następstwie wystąpienia COVID-19,
- dofinansowanie wynagrodzeń pracowników, którzy wykonują czynności zawodowe dotyczące zabytku lub infrastruktury z nim związanej (art.15ga),
- dofinansowanie wynagrodzeń pracowników nieobjętych przestojem, przestojem ekonomicznym lub obniżonym wymiarem czasu pracy (art. 15gg),
- dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników na podstawie umowy ze starostą (art. 15zzb),
- dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej na podstawie umowy ze starostą (art. 15zzc),
- pożyczka dla mikroprzedsiębiorców (art. 15zzd),
- pożyczka dla organizacji pozarządowych lub podmiotów prowadzących działalność pożytku publicznego (art. 15zzda),
- dofinansowanie części wynagrodzeń pracowników organizacji pozarządowych lub podmiotów prowadzących działalność pożytku publicznego na podstawie umowy ze starostą (art. 15zze),
- dofinansowanie części wynagrodzeń pracowników kościołów i związków wyznaniowych na podstawie umowy ze starostą (art. 15zze2).
Doprecyzowano, że przez nienależnie pobrane świadczenie postojowe rozumie się także świadczenie wypłacone w kwocie wyższej niż należna. Wnioski będzie można składać do 10 czerwca 2021 r., a środki przyznawane mają być do 30 czerwca 2021 r.
Projekt zakłada ponadto przyznanie dodatkowego świadczenia postojowego dla podmiotów prowadzonych przeważającą działalność w następującym zakresie:
- sprzedaż detaliczna (przede wszystkim na straganach i targowiskach),
- działalność gastronomiczna,
- działalność artystyczna (fotograficzna oraz związana z produkcją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych),
- działalność w zakresie sportu i rekreacji,
- działalność kulturowa i rozrywkowa (organizacja targów, wystaw i kongresów, wesołe miasteczka i parki rozrywki),
- działalność okołomedyczna (fizjoterapeutyczna i paramedyczna).
Projektowana nowelizacja ma umożliwić zwolnienie z opłacenia składek ZUS za listopad 2020 r. podmiotów prowadzących działalność wskazaną powyżej (oraz działalność związaną z wystawianiem przedstawień artystycznych oraz działalność rozrywkową i rekreacyjną, w tym organizowaną w miejscach o zamkniętej przestrzeni).
Projekt zakłada także szereg innych zmian, m.in. związanych ze śmiercią przedsiębiorcy, który otrzymał świadczenie w ramach Tarczy Antykryzysowej. Przykładowo wskazano, że w przypadku śmierci mikroprzedsiębiorcy, który otrzymał pożyczkę, a który umarł w okresie 3 miesięcy od dnia jej udzielenia (aby pożyczka została umorzona, musiał on w tym okresie prowadzić działalność), pożyczka ulega umorzeniu.
Ustawa nowelizująca ma wejść w życie, co do zasady, z dniem jej ogłoszenia. Przepisy dotyczące jednorazowego świadczenia postojowego oraz zwolnienia ze składek ZUS za listopad 2020 r. dla przedsiębiorców z określonych branż mają jednak wejść w życie po upływie 14 dnie od dnia ogłoszenia, a przepisy dot. śmierci przedsiębiorcy – z mocą od dnia 31 marca 2020 r.
Inne ważne informacje dot. procesu legislacyjnego:
27 października 2020 projekt trafił do I czytania w komisjach (Komisja Polityki Społecznej i Rodziny).
Ekspert prowadzący proces monitorowania:
Patrycja Bądek
Data objęcia monitorowaniem:
2020-10-30
Ekspertyzy
zmian w zakresie świadczeń przyznawanych w związku z COVID-19
Pliki do pobrania: