Prezydent podpisał – będzie drożej w sądach

  • Opublikowany 2019-07-29

Prezydent podpisał – będzie drożej w sądach

Ustawa z dnia  4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw została podpisana 24 lipca 2019 r. przez Prezydenta i zostaną opublikowane w pierwszych dniach sierpnia br. Nowe przepisy (będą wchodziły w życie w różnych terminach  od ogłoszenia – 14 dni, 3 miesiące, maksymalnie 6 miesięcy)wprowadzają zmiany w procedurze cywilnej, ale także w zakresie opłat i kosztów sądowych. Jej skutki należy ocenić w większości negatywnie, o czym sygnalizowaliśmy w komentarzach przy okazji raportów konfederacji Lewiatan, która wspieraliśmy. W zmaganiach w toku procesu legislacyjnego. Kilka kwestii udało się w ten sposób trochę poprawić, ale niewątpliwie wady pozostały. Należą do nich m.in.:

·       zastąpienie tzw. ,,fikcji doręczeń” doręczeniami komorniczymi, które będą droższe oraz prawdopodobnie mniej skuteczne i dłuższe;

·       wysoka podwyżka opłat sądowych;

·       wprowadzenie możliwości zeznań świadka na piśmie (jeżeli sąd tak postanowi), które utrudnią efektywne przeprowadzenie dowodu z zeznań świadka.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój na lata 2014-2020.

© 2024 Polska Izba Firm Szkoleniowych

Dostępność
Kontrast
Zwiększ czcionkę
Zmniejsz czcionkę